Oferta specjalna
Żwirki dla kota zajmują ważne miejsce w ofercie naszego sklepu. Wiemy doskonale, że odpowiednio dobrany żwirek to poczucie komfortu i higieny zarówno dla kota jak i jego właściciela. W naszej ofercie znajdziesz żwirki takich marek jak: Benek, Bazyl, Cat-s Best, Sanicat, Certech, Sigmed, Trixie i wiele innych.
Koty mają różne upodobania i przyzwyczajenia – niekoniecznie nasze preferencje, co do wyboru żwirku muszą się pokrywać z upodobaniami kota. Mamy jednak do wyboru kilka rodzai żwirków i możemy dobrać żwirek pasujący zarówno kotu, jak i odpowiadający naszemu poziomowi higieny i estetyki.
Żwirki możemy podzielić na trzy rodzaje:
Żwirek bentonitowy to żwirek z naturalnej skały osadowej. Może być bardzo drobny lub nieco grubszy. Jest to jeden z najbardziej popularnych żwirków dla kotów – chętnie wybierany z uwagi na cenę, skuteczne pochłanianie zapachu i wydajność. Nie trzeba go wymieniać w całości – usuwa się jedynie zbrylone grudki. Minusem tego typu żwirku jest to, że łatwo roznosi się poza kuwetę i bardzo się pyli, co może przeszkadzać zarówno kotu, jak i właścicielowi. Usunięte razem ze żwirkiem kocie nieczystości muszą być wyrzucone do kosza na śmieci – nigdy do sedesu, ponieważ bentonit w połączeniu z wodą staje się twardy i może zatkać kanalizację.
Żwirki bentonitowe można kupić jako naturalne lub zapachowe, na przykład żwirek o zapachu lawendy, lasu, trawy, morza itd. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany zapach pasuje naszemu kociakowi – niektóre koty nie tolerują zapachowych żwirków.
Żwirek silikonowy lub inaczej silikatowy „działa” na całkowicie innej zasadzie niż żwirek bentonitowy. Nie zbryla się, lecz pochłania mocznik podczas, gdy woda zawarta w moczu odparowuje. Z tego względu kuweta z takim podłożem powinna znajdować się w przewiewnym miejscu, tak by woda szybciej mogła odparować. Żwirek wyrzucamy dopiero wtedy, gdy zmieni kolor z przezroczystego na żółty. Tego typu podłoże do kuwety jest bardzo wygodny dla właściciela – nie wymaga codziennego usuwania zbrylonych części, jest bardzo wydajny i ładnie pachnie (dostępne są żwirki o zapachu lawendy, lasu itd.). Z kociego punktu widzenia żwirek silikonowy nie wypada już tak korzystnie. Granulki są kanciaste i zbyt ostre dla delikatnych opuszek kota. Poza tym żwirek silikonowy wydaje charakterystyczny szelest, co nie jest komfortowe dla kota, gdy zakopuje swoje odchodów.
Żwirki dla kota wykonane z drewna mają postać pałeczek – pelletu lub drobnego kruszonu. Tego rodzaju podłoże do kuwety występuje w dwóch wariantach – zbrylające i niezbrylające. Jakie są zalety żwirku drewnianego? Jest to podkład w 100% naturalny i biodegradowalny. Doskonale pochłania nieprzyjemny zapach, długo pozostaje „świeży” i można go wyrzucać do toalety. Tego rodzaju żwirek jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla właściciela, jak i użytkownika kuwety. Jedynym minusem jest to, że drewniane trociny łatwo przyczepiają się do kocich łapek i sierści i mogą być roznoszone po całym domu.
Ten krótki przegląd żwirków pokazał, że podłoże do kuwety może mieć różne właściwości, które nie każdemu kotu będą odpowiadać. Kupując żwirek warto być uważnym i obserwować zachowania kota – nie chcemy przecież, żeby zaczął załatwiać się poza kuwetą.