Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej psa?

Stan jamy ustnej może wpływać na ogólną kondycję całego organizmu – dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Jako opiekunowie czworonogów musimy jednak pomagać naszym pupilom w odpowiedniej pielęgnacji zębów, co bywa wyzwaniem. Warto zatem rozpocząć od głębszego zapoznania się z tematem. Czytając dzisiejszy artykuł, dowiesz się, jak dbać o zdrowie jamy ustnej psa.
Karma dla psa i produkty do higieny jamy ustnej


Regularne szczotkowanie zębów psa to podstawa

Do tego zabiegu pielęgnacyjnego należy przyzwyczajać zwierzaka od najmłodszych lat. Jeśli zachowamy regularność odkąd nasz pupil jest na etapie szczenięcym, zaoszczędzimy swojemu podopiecznemu dyskomfortu, stresu i nieprzyjemnych dolegliwości związanych z rozwojem stanów chorobowych w obrębie zębów czy dziąseł. Kluczową rolę odgrywa jednak stosowanie odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej. Absolutnie nie powinniśmy używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi – zawiera ona składniki potencjalnie niebezpieczne dla zwierząt. Na rynku dostępne są natomiast specjalne preparaty dedykowane właśnie naszym pupilom. W sklepie zoologicznym E-Pazur oferujemy wysokiej jakości środki do pielęgnacji zębów i jamy ustnej psa. Posiadamy zarówno pasty do zębów w zestawie ze szczoteczką, jak też różne spraye, żele i płyny. Produkty te nie tylko wspomagają usuwanie szkodliwych bakterii z jamy ustnej, lecz także eliminują nieprzyjemny zapach z pyska.

Jak dieta wpływa na zdrowie jamy ustnej psa?

Zbilansowana dieta może wspierać zdrowie całego organizmu czworonoga i nie inaczej jest w przypadku dbałości o dobrą kondycję zębów oraz dziąseł. Planując jadłospis pupila, warto uwzględnić w nim specjalne przysmaki dla psa, które wspomagają mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego. Takie smakołyki stomatologiczne czyszczą zęby czworonoga, a zarazem poprawiają ukrwienie korzeni zębów i dziąseł. Co więcej – stanowią przy tym doskonałe źródło rozrywki dla naszego pupila, gdyż pozwalają mu zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje skład karmy, którą na co dzień podajemy naszemu czworonogowi. Warto unikać produktów, które bazują na różnego rodzaju zbożach, gdyż są one źródłem nadmiernych ilości węglowodanów. Węglowodany i cukry zmieniają natomiast pH śliny psa, w wyniku czego jama ustna zwierzaka staje się doskonałym, kwaśnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i kamienia nazębnego. Znacznie lepszym wyborem będą zatem suche karmy dla psa, gdzie pierwsze pozycje w składzie zajmuje mięso – na przykład jagnięcina, dziczyzna czy cielęcina.

Jak rozpoznać, że Twój pies ma problem z zębami?

Karma dla psa zapewniająca zdrowie jamy ustnej i mocne zęby Warto na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej pupila. Regularne wizyty u weterynarza pozwalają wykryć obecność choroby na wczesnym etapie jej rozwoju, co umożliwia szybsze i mniej inwazyjne leczenie. Powinniśmy również reagować na potencjalne sygnały świadczące o obecności kamienia nazębnego w jamie ustnej czworonoga. Mogą na to wskazywać między innymi:

    • nieprzyjemny zapach z pyska,
    • brązowy lub żółty osad na powierzchni zębów,
    • zaczerwienione, spuchnięte dziąsła,
    • trudności w jedzeniu, zwłaszcza twardszych pokarmów,
    • nadmierne ślinienie się.

W takiej sytuacji warto udać się do gabinetu weterynaryjnego w celu wykonania zabiegu sanacji jamy ustnej u psa. Zabieg ten odgrywa też ważną rolę w profilaktyce chorób jamy ustnej. Polega na dokładnym zbadaniu zębów i dziąseł czworonoga, a także na likwidacji kamienia nazębnego. Jest to bardzo ważne nie tylko z uwagi na komfort zwierzaka – należy bowiem mieć świadomość, że nieleczone choroby przyzębia przyczyniają się do występowania wielu niebezpiecznych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca oraz zapalenie trzustki.

Pomożemy Ci zadbać o zęby Twojego psa

Mając świadomość tego, jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja jamy ustnej u zwierząt, nie należy zwlekać, lecz przystąpić do działania. Aby wyposażyć się w niezbędne środki do higieny czworonoga, warto zapoznać się z ofertą naszego sklepu zoologicznego E-Pazur. Zapewniamy szeroki wybór preparatów zdrowotnych, a także przysmaków stomatologicznych, które pomogą Ci w utrzymywaniu dobrej kondycji zębów Twojego pupila.