Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Czy zabawki dla psa wpływają na jego rozwój?

Zabawki odgrywają ważną rolę w życiu każdego psa. Stanowią nie tylko źródło rozrywki, lecz także istotne narzędzie wspomagające rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny naszych czworonożnych przyjaciół. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii wpływu zabawek na umysł i ciało zwierzaka.

Aktywność fizyczna podczas wspólnej zabawy

Zabawa z psem rzadko opiera się na siedzeniu w jednym miejscu. Zazwyczaj podekscytowane zwierzęta chętnie biegają i skaczą, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze szczeniakami albo z rasami wymagającymi dużej aktywności – mowa na przykład o psach pasterskich czy myśliwskich. Na rynku dostępne są różne zabawki, które przydadzą się podczas aktywnego spędzania czasu z czworonogiem. Bieganie za piłką czy frisbee pomoże Twojemu pupilowi nie tylko wykorzystać nadmiar energii, lecz także zniwelować ryzyko nadwagi oraz zadbać o zdrowie mięśni i stawów. Warto jednak pamiętać o tym, aby zabawa była dopasowana do wieku i rasy psa. Zastosowane zabawki również powinny być dopasowane do potrzeb naszego pupila – przykładowo ważne jest, żeby piłka bezproblemowo mieściła się w pysku zwierzaka, jednak nie może być zbyt mała, gdyż wówczas niesie z sobą ryzyko połknięcia.

Do aktywnej zabawy przyda się również sznur do przeciągania. Psy uwielbiają tę formę wspólnego spędzania czasu z właścicielem, jednak w tym przypadku również istotną rolę odgrywa dobór odpowiedniego produktu pod kątem chociażby rozmiaru i wytrzymałości. Większe i bardziej energiczne zwierzaki będą potrzebowały mocniejszych linek, które wytrzymają ich siłę podczas przeciągania. Warto zatem zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie wagi i rozmiaru psów, dla których dany sznur jest przeznaczony.

Zabawki dla psów a rozwój umysłowy

Wybór odpowiednich zabawek może mieć istotny wpływ na zdolności poznawcze psa, jego inteligencję oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Mając na uwadze psychikę zwierzaka, warto wyposażyć się w takie elementy jak:

  • zabawki interaktywne – produkty te wymagają aktywnego zaangażowania pupila; konieczne jest logiczne myślenie do odkrywania poszczególnych fragmentów oraz otwierania szufladek, gdzie znajdują się nagrody w postaci smakołyków; dzięki takiej zabawce pies skupia się na rozwiązywaniu danego problemu, co stymuluje jego umysł i dostarcza satysfakcję z osiągnięcia celu;
  • zabawki wypełniane przysmakami – zabawki typu kong są doskonałą formą rozrywki intelektualnej dla czworonoga; wymagają one od zwierzaka wytrwałości, aby dostać się do ukrytych wewnątrz smakołyków; dodatkowo mają działanie wyciszające i uczą psa panowania nad emocjami – do wyciągnięcia przysmaków potrzebne jest skupienie;
  • gryzaki i zabawki dźwiękowe – gryzienie i manipulowanie różnymi teksturami oraz dźwiękami angażuje zmysły pupila, co sprzyja rozwojowi intelektualnemu; należy jednak upewnić się, że wybieramy bezpieczne i trwałe zabawki, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem zębów czworonoga.
Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, zatem warto eksperymentować, aby znaleźć formę rozrywki, która odpowiada indywidualnym preferencjom i potrzebom zwierzaka. Szeroki wybór zabawek znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym E-Pazu

Wybierz idealne akcesoria dla swojego pupila

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy zarówno różnego rodzaju piłki i sznury do przeciągania, które przydadzą się podczas aktywnego spędzania czasu ze zwierzakiem, jak też wspomagające rozwój umysłowy zabawki interaktywne. Stawiamy na trwałe produkty, które przetrwają nawet intensywną zabawę. Dostępne są one w wielu rozmiarach, zatem bez problemu dobierzesz odpowiednią opcję do wieku i rasy Twojego pupila.