Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy i leczenie

Choroby tarczycy są coraz częściej diagnozowane u ludzi, jednak należy mieć świadomość faktu, iż mogą one występować również u naszych zwierząt domowych. Wpływają negatywnie na komfort życia pupila, a przy braku odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Istotną rolę odgrywa zatem szybkie reagowanie na ewentualne objawy, jakie zauważamy u psa, które mogą świadczyć o chociażby niedoczynności tarczycy.

Karma weterynaryjna dostosowana do potrzeb psa z nadczynnością tarczycy.

Czym właściwie jest niedoczynność tarczycy?

O tej przypadłości mówimy wówczas, kiedy tarczyca nie jest w stanie produkować wystarczających ilości hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te odgrywają ważną rolę w procesach metabolicznych, wpływają również na funkcjonowanie skóry oraz pośrednio na pracę serca. Zazwyczaj choroba ta stanowi skutek autoimmunologicznego limfocytarnego zapalenia tarczycy i dotyka głównie psich seniorów. Rzadko występuje natomiast niedoczynność wrodzona lub ośrodkowa. Na schorzenia tarczycy mogą być szczególnie narażone niektóre rasy psów, takie jak labradory, golden retrievery, buldogi angielskie, berneńskie psy pasterskie, jamniki i owczarki niemieckie. Wynika to z predyspozycji genetycznych, jednak rozwojowi opisywanej przypadłości sprzyja również nieprawidłowa dieta, a także obecność guza przysadki mózgowej.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy u psa?

Specjalistyczna karma weterynaryjna dla psa z niedoczynnością tarczycy Jak wspomniano, hormony tarczycy odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie i wpływają na pracę różnych organów, dlatego objawy niedoczynności bywają niespecyficzne. Do najczęściej występujących sygnałów zaliczamy między innymi:

    • przybieranie na wadze – jeśli nie jest to spowodowane przez zwiększony pobór kalorii lub mniejszą ilość ruchu, przyczyną może być niedoczynność tarczycy;
    • zmiana zachowania – powinniśmy zaniepokoić się, jeśli zazwyczaj wesoły i energiczny pies nagle traci zainteresowanie zabawą oraz spacerami, a zamiast tego staje się ospały i apatyczny;
    • objawy dermatologiczne – mowa tu na przykład o wypadaniu sierści, przebarwieniach skóry, łuszczeniu i rogowaceniu naskórka,
    • objawy neurologiczne – niekiedy dochodzi do niedowładu kończyn, porażenia mięśni twarzy oraz problemów z utrzymaniem równowagi.

Wszystkie te sygnały wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem weterynarii – warto dmuchać na zimne, aby w porę wdrożyć leczenie i uniknąć poważnych konsekwencji zaniedbań.

Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy u psów?

Niedoczynność tarczycy należy do chorób nieuleczalnych, jednak odpowiednie leczenie wpływa na znaczącą poprawę komfortu życia zwierzaka oraz zniwelowanie dokuczliwych objawów. W tym procesie najważniejszą rolę odgrywa farmakoterapia, bazująca na stałym przyjmowaniu hormonów tarczycowych. Weterynarz może zalecić również podawanie odpowiednich suplementów diety dla psa, a konkretnie preparatów zdrowotnych będących źródłem jodu. Nie należy jednak zapominać też o zbilansowanej diecie. Warto skonsultować z lekarzem weterynarii kwestię żywienia pupila, doboru właściwej kaloryczności i ewentualnie rozważyć zakup specjalnej karmy weterynaryjnej dla psa, dostępnej w naszym sklepie zoologicznym E-Pazur. Pies z niedoczynnością tarczycy może żyć tak długo, jak pies zdrowy, jednak istotne jest, aby stosować się do zaleceń specjalistów oraz regularnie zgłaszać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego na badania kontrolne.