Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Jak nauczyć szczeniaka czystości? Wskazówki dla opiekunów psich juniorów

Opieka nad szczeniakiem niesie z sobą wiele radości, jednak bywa także dużym wyzwaniem – zwłaszcza w zakresie odpowiedniego wychowania naszego psiego juniora. Jedną z podstawowych kwestii jest nauka czystości. Jak się do tego zabrać, aby w możliwie najkrótszym czasie osiągnąć sukces? Przede wszystkim – należy uzbroić się w cierpliwość. W dzisiejszym artykule znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą Ci nauczyć pieska czystości.
Przysmaki dla psa jako nagroda podczas treningu czystości

Konsekwencja i cierpliwość to podstawa

Naturalnym jest, że jako opiekunowie szczeniaka chcielibyśmy jak najszybciej oduczyć pupila załatwiania się w domu, jednak proces ten wymaga cierpliwości. Każdy zwierzak jest inny, dlatego trudno przewidzieć, w jakim czasie nasz podopieczny zrozumie panujące zasady. Pamiętajmy, że młode psy mają mniejszy pęcherz, co oznacza częstsze spacery, o różnych porach dnia. Ponadto szczeniaki nie są w stanie wytrzymać całej nocy bez oddawania moczu, zatem dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w specjalne maty dla szczeniąt. Podkłady higieniczne nie tylko ochronią nasze panele podłogowe lub dywany przed uszkodzeniem, lecz także zniwelują nieprzyjemne zapachy. Sprawdzą się one również podczas naszej nieobecności, jeśli przez pewien czas nie będziemy mieli możliwości wyprowadzenia czworonoga na zewnątrz.

W całym procesie nauki czystości ważna jest również konsekwencja. Należy ustalić rutynowy plan dnia, w którym uwzględnimy konkretne godziny na wyjście ze zwierzakiem na zewnątrz, i trzymać się go. Warto wybierać momenty po zjedzeniu karmy, po drzemce lub po zabawie. Odstępy pomiędzy spacerami nie powinny być jednak dłuższe niż około 3 godziny.

Nagradzaj pożądane zachowania  Pies otrzymuje przysmaki jako nagrodę podczas treningu czystości

Nauka czystości powinna być oparta na nagradzaniu odpowiednich zachowań i motywowaniu zwierzaka do ich powtarzania. Nie należy jednak stosować kar, gdyż zwierzak ich nie zrozumie, a jedynie ucierpi na tym Twoja relacja z czworonogiem. Warto natomiast chwalić pupila i podawać mu specjalne przysmaki dla psa, kiedy ten załatwi się na zewnątrz. Nie oczekujmy jednak, że szczeniak nauczy się od razu – zamiast tego reagujmy na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że chce się załatwić. Na przykład, kiedy zauważymy, że pies szuka sobie miejsca do oddania moczu, szybko wyprowadźmy go na zewnątrz lub przenieśmy na matę. W razie ewentualnych wypadków, nie należy się złościć ani podnosić głosu, lecz zachować neutralność i spokojnie posprzątać plamę. Krzyki i kary nie sprawdzą się, gdyż mogą one doprowadzić do późniejszych problemów behawioralnych.

Podsumowanie

Proces nauki czystości szczeniaka wymaga od nas, jako opiekunów, wiele cierpliwości i zaangażowania. Jeśli jednak podejdziemy do tego w sposób konsekwentny, szybciej zmotywujemy pupila do załatwiania się wyłącznie na zewnątrz. Podstawę stanowią częste spacery i obserwacje, które umożliwią nam zauważenie momentu, kiedy zwierzak chce się wypróżnić lub oddać mocz. Na noc lub podczas naszej nieobecności pomocne będą podkłady higieniczne, które zakupisz w sklepie zoologicznym E-Pazur. Zapraszamy wszystkich właścicieli szczeniąt do skorzystania z naszej oferty!