Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Jak wybrać najlepszą karmę dla Twojego psa?

Psy, tak samo jak ludzie, czerpią energię oraz zasoby potrzebne do prawidłowego rozwoju z pożywienia. Mając to na uwadze, każdy opiekun czworonoga powinien zadbać o skomponowanie zdrowej, zbilansowanej diety dla swojego pupila. W tym procesie należy uwzględnić cały szereg czynników, aby posiłki spełniały indywidualne potrzeby naszego zwierzaka. Poniżej przedstawiamy kwestie, które należy wziąć pod uwagę, poszukując odpowiedzi na pytanie, jak wybrać najlepszą karmę dla psa. Miski z różnymi rodzajami suchej karmy dla psa

Po pierwsze – wiek czworonoga

To jeden z najważniejszych czynników przy planowaniu diety pupila, ponieważ przykładowo szczenięta mają odmienne potrzeby żywieniowe niż psy dorosłe czy starsze. W przypadku najmłodszych czworonogów wymagana jest zwiększona ilość poszczególnych składników odżywczych, takich jak kwas DHA, który wspiera prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego. Ich jadłospis powinien być również bogatszy w białko i minerały z uwagi na okres intensywnego wzrostu. Sam sposób porcjowania posiłków także musi uwzględniać mniejszą objętość żołądka szczeniąt, zatem psim juniorom podawajmy karmę częściej, lecz w mniejszych ilościach. Planując dietę dla szczeniaka, należy ponadto wziąć pod uwagę rasę czworonoga, gdyż wpływa to na tempo wzrostu. Na rynku dostępna jest przykładowo dedykowana karma dla szczeniąt ras dużych, która blokuje zbyt szybki wzrost tkanek, aby stawy, mięśnie i kości miały czas rozwinąć się równomiernie i prawidłowo.

Podobnie sprawa ma się w przypadku psich seniorów, czego powodem jest proces starzenia się organizmu. Takie zwierzęta zazwyczaj są mniej aktywne, co oznacza zwiększone ryzyko nadwagi lub otyłości – nadmierna masa ciała będzie w tej sytuacji szczególnie problematyczna, ponieważ dodatkowo obciąży stawy. Warto zadbać zatem o to, aby karma dla psa w podeszłym wieku zawierała zwiększoną ilość białka przy jednocześnie zmniejszonej ilości tłuszczu i kalorii. Dobrym pomysłem będzie również wybór produktu o dużej zawartości błonnika, który wspomoże prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i zapobiegnie zaparciom.

Wybór karmy dla psa – weź pod uwagę stan zdrowia pupila
Miska pełna karmy dla psa

Sposób żywienia powinien spełniać specyficzne potrzeby zwierzaka, co ma szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak:
  • różnego rodzaju alergie pokarmowe – nietolerancje pokarmowe ujawniają się w postaci uciążliwych dolegliwości układu pokarmowego, a także problemów dermatologicznych, więc kluczowe jest wyeliminowanie danego składnika z diety czworonoga;
  • trudności z gryzieniem – stanowią częstą przypadłość u starszych piesków, zatem w takiej sytuacji karma mokra lub odpowiednio miękka karma sucha może okazać się najlepszym wyborem;
  • zaburzenia układu pokarmowego – jeśli nasz zwierzak boryka się z takim problemem, ważną rolę odgrywa dobór lekkostrawnej karmy dostarczającej potrzebną ilość łatwo przyswajalnego białka oraz błonnika.
Dodatkowo wiele schorzeń wiąże się z koniecznością zastosowania karmy weterynaryjnej, opracowanej specjalnie z myślą o potrzebach żywieniowych zwierząt cierpiących na różne choroby. Jej zakup powinien być jednak poprzedzony konsultacją z lekarzem weterynarii.

Dobór karmy z uwzględnieniem wielkości psa

Optymalna dieta małych ras różni się od diety psów dużych ze względu na różnice w metabolizmie i innych czynnikach fizjologicznych. Przykładowo małe psy zazwyczaj wymagają mniej kalorii, jednak ze względu na szybszy metabolizm potrzebują one jedzenia o wyższej kaloryczności na jednostkę masy ciała. Ponadto małe rasy, takie jak york czy shih tzu, mają mniejszy układ pokarmowy, co może przekładać się na problemy z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych – warto postawić zatem na bardziej skoncentrowaną dietę i unikać ciężkostrawnych produktów.

Duże rasy z kolei są bardziej podatne na dysplazję stawów i choroby sercowo-naczyniowe, dlatego ważną rolę odgrywa dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, które pomogą w utrzymaniu zdrowia stawów (zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3, glukozaminy oraz chondroityny) i serca (istotna jest między innymi tauryna). Dostarczanie tych cennych substancji w diecie pozwoli uniknąć dodatkowej suplementacji.

Wysokiej jakości karmy dla psów w sklepie zoologicznym E-Pazur

Planując zbilansowaną dietę czworonoga, warto odwiedzić nasz sklep zoologiczny lub zapoznać się z ofertą online. Proponujemy wyłącznie jakościowe karmy od renomowanych dostawców, a szeroki wybór produktów sprawia, że bez problemu dobierzesz odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb i preferencji swojego pupila. W razie potrzeby służymy profesjonalnym doradztwem podczas zakupów!