Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Czy mokra karma dla psa jest lepsza od suchej?

Niemal każdy opiekun psa zadał sobie kiedyś pytanie: jaką karmę wybrać – mokrą czy suchą? Karma mokra stanowi zwykle droższe rozwiązanie, lecz nasi czworonożni przyjaciele ją uwielbiają ze względu na intensywny aromat, wysoką smakowitość oraz miękką konsystencję. Jednak czy faktycznie jest ona lepsza od suchej? W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym zagadnieniem oraz porównamy najważniejsze wady i zalety obu propozycji.

Kiedy warto zdecydować się na wybór mokrej karmy dla psa?

Ten rodzaj pokarmu jest dostępny w formie puszek, torebek lub innych, łatwych w przechowywaniu opakowań. Wyróżnia się za sprawą dużej wilgotności, na poziomie nawet 70-80%. Posiada liczne zalety, takie jak:
  • intensywny smak i aromat – karma mokra wielu psom zwyczajnie bardziej smakuje, często okazuje się także bardziej atrakcyjna dla zwierząt wybrednych oraz dla psich niejadków; dodatkowo na rynku można znaleźć różne smaki do wyboru (chociażby produkty na bazie jagnięciny, cielęciny, wołowiny czy drobiu), zatem każdy opiekun czworonoga bez problemu dobierze odpowiednią opcję dla swojego podopiecznego;
  • wysoka wilgotność – taka forma żywienia doskonale sprawdza się w przypadku psów, które piją niewystarczającą ilość wody; utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest natomiast istotne w celu zapobiegania różnym problemom zdrowotnym, zwłaszcza w obrębie nerek;
  • miękka konsystencja – mokra karma jest łatwiejsza do gryzienia i przełykania, co odgrywa ważną rolę szczególnie w przypadku starszych zwierząt lub mających problemy z zębami.
Wspomniana smakowitość sprawia, że nasi czworonożni przyjaciele chętnie jedzą opisywane produkty, jednak jako opiekunowie musimy kontrolować dokładnie dzienne spożycie. Mokra karma może być bowiem bardziej kaloryczna od suchej, co w sytuacji braku odpowiedniego porcjowania niesie z sobą ryzyko nadwagi lub otyłości u naszego pupila.

W jakich sytuacjach sucha karma dla psa dobrze się sprawdzi?

Taka forma żywienia psa ma wielu zwolenników ze względu na znacznie niższe koszty, a także dłuższy okres przydatności produktu. Wybór zbilansowanego pokarmu o jakościowym składzie pozwoli natomiast zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzaka i dostarczyć mu energię do codziennych aktywności. Wówczas dodatkowa suplementacja poszczególnych składników odżywczych nie będzie konieczna. Sucha karma świetnie wspiera również dbałość o stan uzębienia czworonoga. Jej gryzienie zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego. Co więcej, taki pokarm trawi się dłużej niż karma mokra – w ten sposób zapewnia zwierzakowi uczucie sytości na dłuższy czas.

Decydując się na karmę suchą, musimy jednak zwracać uwagę na to, czy nasz pupil pije wystarczającą ilość wody. Warto również urozmaicać dietę czworonoga za pomocą różnych smakołyków, ponieważ, jak zostało wspomniane, taki pokarm bywa mniej atrakcyjny dla wielu psów. Szeroka gama dostępnych smaków pomaga jednak w poszukiwaniach odpowiedniego wariantu, nawet dla wybrednego pupila. Należy bowiem wiedzieć o tym, że ciekawą alternatywę dla mokrej karmy stanowi miękka karma sucha od marki Alpha Spirit, która łączy w sobie zalety obu rozwiązań.

Wybierz odpowiednią karmę dla swojego psa

Zarówno karma mokra, jak i sucha mogą sprawdzać się dobrze – wszystko zależy od indywidualnych czynników, takich jak stan zdrowia pupila, jego wiek oraz preferencje, a także budżet, jaki miesięcznie chcemy przeznaczać na żywność dla czworonoga. Niezależnie jednak od tego, na którą opcję ostatecznie się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład produktu, aby dostarczyć zwierzakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wysokiej jakości karmę mokrą oraz suchą dla psa znajdziesz w ofercie naszego sklepu zoologicznego E-Pazur. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem oraz do składania zamówień online.