Dla klientów z Białegostoku darmowa dostawa w godzinach 16.00-21.00!

Numer telefonu 794 094 800 sklep@e-pazur.com
Sklep zoologiczny e-Pazur
Poprzednio oglądane

Czego nie mogą jeść psy? Sprawdź, jakie produkty są szkodliwe dla Twojego pupila

Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie i żywienie naszego czworonożnego przyjaciela. Choć naturalnym jest, że chcielibyśmy dzielić się z pupilem wszystkim, co jemy, istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą być bardzo szkodliwe dla zwierzaka. Poniżej przedstawiamy listę składników, które należy trzymać z daleka od psiej miski.
Zdrowa, zbilansowana dieta - karma dla psa ułożona na stoliku

1. Czekolada

To jeden z najbardziej znanych przykładów w tym temacie. Spożycie czekolady może wiązać się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem dla naszego pupila ze względu na obecność w jej składzie teobrominy – składnika znajdującego się w ziarnach kakaowca. Jego śmiertelna dawka to 200-300 mg na kilogram masy ciała czworonoga. Jeśli nasz zwierzak zje czekoladę, mogą u niego wystąpić takie objawy jak wymioty, biegunka, osłabienie, drżenie mięśni. W takiej sytuacji istnieje również ryzyko zaburzeń pracy układu oddechowego i arytmii serca. Podstawę stanowi zatem szybka reakcja – należy natychmiast udać się ze zwierzakiem do weterynarza, jeśli doszło do spożycia czekolady.

2. Winogrona, rodzynki

W tym przypadku nawet niewielkie ilości mogą stanowić przyczynę poważnego zatrucia pokarmowego u zwierzaka. Ich spożycie przez psa wiąże się z zagrożeniem głównie dla nerek, co oznacza, że obrażenia wewnętrzne niekiedy prowadzą do całkowitej niewydolności nerek. Objawy zatrucia występują w ciągu 12 godzin od zjedzenia winogron i obejmują między innymi biegunkę, wymioty, odwodnienie, zwiększone oddawanie moczu na początku oraz zatrzymanie moczu w przypadku niewydolności nerek. Takie zdarzenie wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej w celu ratowania życia psa.

3. Awokado

Jeśli chodzi o awokado, uważa się, że sam owoc nie jest dla naszych czworonogów trujący (oprócz pestki, której zjedzenie może skutkować niedrożnością układu pokarmowego), jednak problem stanowią środki grzybobójcze stosowane przy jego uprawie. Substancje te stosuje się w uprawach większości odmian awokado dostępnych w sklepach. Na wszelki wypadek nie należy zatem opisywanych owoców podawać w ogóle naszym pupilom.

4. Alkohol

Alkohol jest szkodliwy zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, jednak w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół nawet niewielkie ilości wiążą się z ryzykiem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zatrucie alkoholem powoduje u psa takie objawy, jak wymioty, problemy z oddychaniem czy zaburzenia oddawania moczu. W ciężkich przypadkach prowadzi natomiast do uszkodzenia wątroby, śpiączki, a nawet śmierci. Absolutnie nie należy zatem umożliwiać psu picia żadnego alkoholu – niezależnie od tego, czy mówimy o trunkach wysokoprocentowych (takich jak wódka), czy też piwie lub winie.

5. Cebula i czosnek

Miski z karmą dla psa, różnorodność zdrowych opcji Już 5 g cebuli lub czosnku na kilogram masy psa może zaszkodzić naszemu zwierzakowi. Wymienione warzywa powodują bowiem uwalnianie w organizmie czworonoga toksycznych dwusiarczków, mających właściwości utleniające. To prowadzi do licznych dolegliwości powiązanych z anemią – mowa między innymi o ogólnym osłabieniu, przyspieszonym oddechu, apatii. W cięższych przypadkach dochodzi natomiast do żółtaczki, niewydolności nerek lub śmierci. Podobne objawy może nieść z sobą spożycie przez zwierzaka określonej ilości szczypiorku.

6. Kości drobiowe, kości gotowane

W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne kości dla psa do żucia, które między innymi wspierają higienę jamy ustnej zwierzaka. Nie wszystkie kości będą jednak dla naszych czworonogów odpowiednie – nie zaleca się podawania zwłaszcza kości drobiowych oraz gotowanych, które łatwo się łamią i kruszą. Ich ostre odłamki mogą doprowadzić do zapalenia, a nawet perforacji jelit. Stanowią przyczynę objawów takich jak brak oddawania stolca, spadek apetytu, apatia oraz wymioty.

7. Ksylitol

To popularny słodzik stosowany w produkcji różnego rodzaju słodyczy. Unikajmy podawania ich pupilowi, ponieważ opisywany składnik może doprowadzić do nadmiernej produkcji insuliny w organizmie zwierzaka. Może też spowodować uszkodzenie wątroby. Objawy zatrucia ksylitolem to między innymi biegunka, wymioty, apatia oraz nadmierne wytwarzanie śliny.

Postaw na sprawdzoną karmę dla psa

Organizm ludzki różni się od organizmu psa, dlatego różne produkty, które my na co dzień spożywamy, bywają bardzo toksyczne dla naszych pupili. Z tego powodu unikajmy podawania zwierzakom „ludzkiego” jedzenia – zamiast tego zakupmy wysokiej jakości mokrą albo suchą karmę dla psa. W zaplanowaniu zbilansowanej diety czworonoga chętnie pomoże Ci nasz sklep zoologiczny E-Pazur, gdzie znajdziesz produkty pochodzące od renomowanych marek.